Burgerwetenschap in erfgoed: doe je mee?

Foto: Netwerkdag Burgerwetenschap en erfgoed © Elise Marcelis, via Scivil

Burgerwetenschap is hip. Dat wisten we bij FARO al langer, en sinds de Netwerkdag Burgerwetenschap in 2024 – een samenwerking tussen FARO, Scivil, Histories en het Africamuseum – weet ook de erfgoedsector het zeker. Daarom zetten we graag enkele initiatieven in de kijker, zowel voor de beginnende als de ervaren burgerwetenschapper.

Nieuwsgierig beginner? Volg de workshop Starten met burgerwetenschap in erfgoed’

Foto: Netwerkdag Burgerwetenschap en erfgoed © Elise Marcelis, via Scivil

Voel je het al kriebelen? Heb je een idee voor een (onderzoeks)project waarin burgerwetenschap een plaats kan hebben? En wil je dat idee verder uitwerken, liefst met wat deskundige begeleiding?

Kom dan op 9 december naar de workshop ‘Van idee tot projectplan. Starten met burgerwetenschap in erfgoed’. FARO en Scivil nemen je mee in een praktische workshop waarin vage ideeën voor burgerwetenschap uitgroeien tot een helder en haalbaar project.

Samen met andere deelnemers werk je aan een eerste concrete opzet: van het scherpstellen van een onderzoeksvraag, over het bepalen van de rol van participatie, tot het belang van communicatie en werving.

Samen gaan we aan de slag: interactief, met veel oefeningen, ruimte om je ideeën uit te werken, vragen te stellen en op een veilige manier ervaringen te delen met andere erfgoedwerkers.

Schrijf je vandaag nog in.

Ervaren burgerwetenschapper? Zet je project op de kaart

Heb je al ervaring en werk je aan een lopend burgerwetenschapsproject? Dan wil Scivil van je horen!

Hun Citizen Science Scan, voor het eerst uitgevoerd in 2023, wordt dit jaar herhaald. Via een korte vragenlijst (max. 5 minuten) kunnen bestaande burgerwetenschapsprojecten zich aanmelden en enkele korte vragen beantwoorden.

De bevraging vul je hier in.

Foto: Netwerkdag Burgerwetenschap en erfgoed © Elise Marcelis, via Scivil

Wil je je geheugen opfrissen en de resultaten van 2023 nog eens nalezen? Daaruit bleek dat maar liefst een kwart van de burgerwetenschapsprojecten valt onder thema's als archeologie, geschiedenis en erfgoed. Onze sector en citizen science zijn dus geen vreemden voor elkaar, ook al benoemen erfgoedwerkers dat niet altijd zo. Opvallend is wel dat het voornamelijk gaat om het inventariseren, annoteren en digitaliseren van erfgoed.

Ben je zelf burgerwetenschapper (of ken je er één)?

Ook dan kan je Scivil een handje helpen door hun bevraging voor burgerwetenschappers in te vullen. 

Wie zijn de burgers die in Vlaanderen aan citizen-scienceprojecten deelnemen? Wat motiveert hen, en waar lopen ze tegenaan? Scivil brengt de ervaring van burgerwetenschappers in kaart.

 

Foto's: © Elise Marcelis, via Scivil

saidja steenhuyzen