Informatie aan ZOO roept op tot bijdragen

Informatie aan Zee 2023, VVBAD, foto © Simon Bequoye

Op 9 en 10 oktober 2025 verzamelen Vlaamse informatieprofessionals voor het tweejaarlijkse congres van de VVBAD. Deze keer niet in Oostende maar in Antwerpen. Vandaar de subtiele naamswijziging: Informatie aan Zee wordt Informatie aan ZOO. Presenteer jij er een bijdrage? 

Informatie in transitie: menselijke waarden in een digitale toekomst

De VVBAD slaat voor deze editie over ‘Informatie in transitie’ de handen in elkaar met de KNVI, de Koninklijke Nederlandse Vereniging van Informatieprofessionals. Welke impact hebben technologische ontwikkelingen op de informatiesector? Waar staan we vandaag, en hoe kunnen we samen evolueren naar een toekomst die technologie en menselijke waarden omarmt?

Denk aan thema's als:

  • Artificiële intelligentie (AI) en technologische innovaties: wat zijn de mogelijkheden en bedreigingen in je werkomgeving? Wat zijn de uitdagingen rond auteursrecht, privacy en (Europese) wetgeving? Wat betekent dat voor de informatiesector en onze collecties? Hoe maak je efficiënte AI-prompts? Hoe gebruik je data om je dienstverlening te verbeteren?
  • Digitale maturiteit, kritisch omgaan met informatie, geletterdheid en leesbevordering in de maatschappij. 
  • De identiteit van de informatieprofessional: welke profielen en competenties zijn er nodig in een digitaal tijdperk? Wat is de impact van het tekort aan opleidingen? Hoe kunnen we onszelf beter positioneren?
  • De toekomst van de informatiesector: welke uitdagingen zie jij? Hoe verandert de rol van bibliotheken, archieven en documentatiecentra in een digitaal tijdperk? Wat is hun rol in een democratie en in het publieke debat? Hoe kunnen we als informatiesector meerwaarde creëren?
  • Het belang van samenwerken: wat zijn de voor- en nadelen van samenwerken? Zowel binnen de eigen instelling en sector als daarbuiten. Bijvoorbeeld met scholen, gezondheidszorg en welzijn, cultuurhuizen en andere sectoren …
  • Betekenisvol verbinden: hoe maak je van jouw bibliotheek, archief of documentatiecentrum een (derde) plek die mensen, kennis en organisaties verbindt? Hoe stimuleer je ontmoeting? Welke drempels zijn er en hoe kunnen we die in de toekomst wegwerken?
  • Inclusie, duurzaamheid en ethiek in de informatiesector: hoe bereik je laagdrempelig groepen met minder digitale kennis? Hoe maak je inclusieve keuzes bij digitale transformaties?

Oproep tot bijdragen

De oproep staat open voor diverse werkvormen. Heb je interesse, dien dan een voorstel in voor een presentatie, workshop, debat, panelgesprek of nog een andere werkvorm. Zowel in het Nederlands als in het Engels.

Voorstellen kunnen tot zondag 2 februari 2025 ingediend worden via dit formulier.

Benieuwd naar vorige edities?

  • Verslag van de sessies ‘Samenwerken rond erfgoed' op Informatie aan Zee, 14-15 oktober 2021.
  • In faro | tijdschrift over cultureel erfgoed lees je een interview met Verne Harris, de keynotespreker van Informatie aan Zee 2023.
  • Verslag van een aantal andere sessies over de veelzijdige rol van archieven op Informatie aan Zee, 19-20 oktober 2023.

Bron: VVBAD
Foto: Informatie aan Zee 2023, VVBAD, foto © Simon Bequoye

Jelena Dobbels