Erfgoedweken: erfgoed op wieltjes in Roeselare

Erfgoedklasbak Dries vertelt over de koers en Jempi Monseré © Anne Durnez

Deze blog is geschreven door Anna Durnez, stagiaire Erfgoeddag en student meertalige communicatie aan de KU Leuven.

Op 22 april gingen de Erfgoedweken van start. Twee weken lang zetten erfgoedorganisaties in heel Vlaanderen en Brussel extra in op een educatief aanbod voor scholen. Heel wat Erfgoedklasbakken vonden inspiratie voor hun sessie in het thema van Erfgoeddag, en gingen aan de slag rond sport en spel. Zo ook Dries Mombert, publieksmedewerker bij KOERS. Museum van de wielersport. Geen betere locatie dus om de aftrap te geven dan daar! Wij trokken met FARO naar het museum en volgden Dries tot in de klas.

Roeselare, stad van de koers

Je kan er niet omheen: Roeselare is de stad van de koers. Waar je ook kijkt, overal duiken (subtiele) verwijzingen op naar het rijke wielerverleden van de stad. De kers op de taart? KOERS. Museum van de wielersport, in het hart van Roeselare. Je stapt er binnen in de wondere wereld van het wielrennen: van truitjes, trofeeën en geluksbrengers tot racefietsen door de jaren heen. Het museum neemt je op sleeptouw door de geschiedenis van de Vlaamse wielersport.

Dat de koers leeft in Roeselare wordt nog duidelijker wanneer we met Dries in de auto stappen richting de Spanjeschool. Onderweg passeren we meerdere wegwijzers die de Jempi Monseréroute aanduiden. Jean-Pierre ‘Jempi’ Monseré is hét symbool van de stad. Deze voormalige wereldkampioen wielrennen was geboren en getogen in Roeselare en groeide uit tot een ware volksheld. In maart 1971 kwam hij op tragische wijze om het leven tijdens een kermiskoers in Retie, amper 22 jaar jong. Hij liet niet alleen een vrouw en zoontje in diepe rouw achter, maar ook een hele stad en de volledige wielerwereld.

Met de paplepel ingegeven

Foto van Jempi Monseré © Anne Durnez

Eenmaal aangekomen op de Spanjeschool ontmoeten we nog een tweede compagnon: Geert. Net als Jempi Monseré woonde hij in Roeselare toen Jempi wereldkampioen werd. Samen met Dries komt hij zijn herinneringen delen met het vijfde leerjaar. Dat de Roeselaarse held vandaag nog steeds geldt als een symbool van de stad, wordt meteen duidelijk. De ene leerling deelt enthousiast mee dat die twee huizen ver woont van Jempi’s ouderlijk huis. De andere vertelt het verhaal van zijn overlijden alsof hij er zelf bij was. Duidelijk een verhaal dat al generaties lang wordt doorgegeven!

Op een interactieve manier bengt Dries niet alleen het verhaal van KOERS, maar ook het leven van de volksheld briljant tot leven. De leerlingen zingen uit het hoofd het Jempi Monseré-lied, een kleine Roeselaarse held zwelt van trots wanneer hij een wielertrofee overhandigd krijgt. Terwijl Jempi’s wielertruitjes door de klas gaan en de leerlingen de trofee bewonderen, kijk ik achteraan met grote ogen toe. Wat voor mij een grotendeels onbekend verhaal was, maakt Dries, samen met de leerlingen, tastbaar en levend.

Erfgoud

Wat Dries als Erfgoedklasbak op treffende wijze liet zien, is dat erfgoed zoveel meer is dan het truitje waarin Monseré zijn wereldtitel behaalde of de gouden medaille die hij won. Het zijn ook de liedjes die we zingen, en de tradities waar sportwedstrijden bol van staan. Het draait om het gevoel van verbinding en herkenning – het samenbrengen van mensen rond iets dat hen bindt.

Erfgoed helpt ons te begrijpen waar we vandaan komen, en geeft betekenis aan het nu. Door het verhaal van Jempi Monseré te delen met jonge leerlingen, krijgt het nieuw leven ingeblazen. Zo blijft erfgoed niet iets van vroeger, maar wordt het ook iets van vandaag én morgen – zolang we het blijven doorgeven.

De Erfgoedweken, de eerste twee weken na de paasvakantie, zijn ontstaan vanuit een eenvoudige vraag: hoe brengen we erfgoed dichter bij leerlingen? Het antwoord: wij, erfgoedwerkers, gaan naar hen toe. Als Erfgoedklasbak, met vipactiviteiten op maat, en met lesmateriaal op Erfgoedwijs.be.

Drie verschillende formules, maar altijd met hetzelfde doel: jongeren warm maken voor erfgoed en hen laten proeven van het vele erfgoed dat Vlaanderen en Brussel te bieden heeft. Twee weken lang zetten we ons daar extra hard voor in. De komende weken brengen we verslag hierover uit.

Foto's: Erfgoedklasbak Dries in actie / Jempi Monseré © Anne Durnez

Elien Doesselaere